• Slideheader0
 • Slideheader1
 • Slideheader10
 • Slideheader11
 • Slideheader12
 • Slideheader13
 • Slideheader14
 • Slideheader15
 • Slideheader16
 • Slideheader17
 • Slideheader18
 • Slideheader19
 • Slideheader2
 • Slideheader20
 • Slideheader21
 • Slideheader22
 • Slideheader23
 • Slideheader24
 • Slideheader25
 • Slideheader26
 • Slideheader27
 • Slideheader28
 • Slideheader29
 • Slideheader3
 • Slideheader30
 • Slideheader31
 • Slideheader4
 • Slideheader5
 • Slideheader6
 • Slideheader7
 • Slideheader8
 • Slideheader9
Schokland heeft veel geheimen en prachtige bodemschatten. De bewoners van Woonzorgcentrum De Schans kregen bij hun bezoek woensdag 16 mei aan museum Schokland een indruk ervan te horen en te zien onder begeleiding van de gidsen Johannes ten Hove en Henk van Heerde.
 
Museum Schokland is een (openlucht)museum in de Noordoostpolder dat zich toelegt op de geschiedenis van het voormalige eiland Schokland en de omringende polder. Het museum is centraal gelegen op de toenmalige woonterp van Middelbuurt. Het is het eerste Nederlandse Werelderfgoed. De historische kerk uit 1834 met het doopvont uit de oude Emmeloorder kerk en de opvallende houten museumgebouwen vormen een markant punt in het moderne landschap van de Noordoostpolder.

De bewoners van woonzorgcentrum 'De Schans' in Zwartsluis waren in januari door de mooie verhalen van 'Schokker Aaltje' uit IJsselmuiden en haar dochter zo enthousiast geworden over Schokland, dat er een uitje werd georganiseerd om met eigen ogen het voormalige eiland eens te bekijken.
Bij aankomst van het Sluziger gezelschap werd de groep in tweeën gesplitst voor een rondleiding. In de open lucht en in de gebouwen ademt de historie van het eiland en geschiedenis van de regio waarin Vollenhove en Zwartsluis ook een rol speelden bij de toenmalige scheepvaart en visserij. De enthousiaste gidsen schetsten een bewogen beeld van de Schokkers en wat er aan de ontruiming vooraf ging. Begin januari 1859 tekende Koning Willem III het besluit, dat ‘de gemeente Schokland op 10 juli 1859 zal ophouden te bestaan’. Het lijkt een dramatische beslissing voor de 650 Schokkers, maar de leefomstandigheden daar waren niet ideaal en de verhuisvergoeding goed dus koos men in het algemeen zonder morren voor een nieuwe bestemming in Kampen, Vollenhove of Volendam.  In het Schokkerhuisje van het museum wordt hun leven zichtbaar.

De bewoners vertrokken ’s morgens rond half elf met een bus van Reest Tours naar het museum en kwamen rond drie uur weer terug. Na de rondleiding was er in het museumrestaurant een broodmaaltijd. Op terugweg werd nog een rondrit gemaakt die langs de noordpunt van het 'eiland op het droge' voerde. Daar kon men vanuit de bus de oude haven zien, met daarbij het Binnenvaartmonument. Dit monument werd in 2009 onthuld door de toenmalige Koningin Beatrix aansluitend op het 160e jaarcongres van Koninklijke Schuttevaer, dat in Zwartsluis werd gehouden.

In het Cultuur Historisch Centrum in Vollenhove kan men tot november meer zien over de Schokker klederdracht en hun nieuwe woonplaats, zie Tentoonstelling over Schokland in Vollenhove

Bronnen: Stadskoerier van 17 mei, Stentor van 19 mei.