• Slideheader0
 • Slideheader1
 • Slideheader10
 • Slideheader11
 • Slideheader12
 • Slideheader13
 • Slideheader14
 • Slideheader15
 • Slideheader16
 • Slideheader17
 • Slideheader18
 • Slideheader19
 • Slideheader2
 • Slideheader20
 • Slideheader21
 • Slideheader22
 • Slideheader23
 • Slideheader24
 • Slideheader25
 • Slideheader26
 • Slideheader27
 • Slideheader28
 • Slideheader29
 • Slideheader3
 • Slideheader30
 • Slideheader31
 • Slideheader4
 • Slideheader5
 • Slideheader6
 • Slideheader7
 • Slideheader8
 • Slideheader9
 • Slideheader32
 • Slideheader33
Fabrieken op Schokland Fabrieken op Schokland, geschreven door de heer J. Spitse uit Abcoude, geeft inzicht in de besluitvorming over de katoenweverij op Schokland. Wat beoogden de initiatiefnemers met de exploitatie van de weverij? Wat waren hun beweegredenen? Hoe lagen de verhoudingen?

Met fabrieken worden weeflokalen bedoeld, armoedefabrieken, opgericht voor een bevolking die met het vissen het dagelijkse brood niet meer kon verdienen. Met de invoering van de calicotweverij probeerde men tussen 1838 en 1857 het inkomen van de bewoners aan te vullen. Het resultaat was zeer beperkt, de armoede werd niet teruggedrongen. Mede door de teruggang in de visvangst bleven de eilanders "publieke bedelaars". Wel leverde de weverij enig inkomen op, dat een aantal mensen mogelijk behoed heeft voor de hongerdood.

De uitgifte van het boek werd mede mogelijk gemaakt door de heer Ekker uit Zwolle, een nazaat van een van de eerste initiatiefnemers, de heer Evert Ekker uit Vollenhove.

J. Spitse
Fabrieken op Schokland - katoenweverij van 1838 tot 1857 - ISBN 978-90-812155-1-0 - Schokkervereniging, 2007 - prijs
Het boek is te bestellen bij de Schokkervereniging. De verkoopprijs was €12,95 maar is nu sterk gereduceerd. Inclusief €3,85 portokosten betaalt u nu €9,75! Na overmaking van dit bedrag op IBAN NL24 INGB 0002 2006 15 t.n.v. Schokkervereniging te Diepenveen, onder vermelding van 'Fabrieken op Schokland', wordt u het boek toegezonden. Vergeet daarbij niet uw adres te vermelden!

CookiesAccept

Deze website maakt gebruik van cookies.

Leer meer

Ik begrijp het!
Cookiewet: regels en richtlijnen
Websites moeten bezoekers informeren als zij cookies willen plaatsen. De bezoeker moet daarvoor toestemming geven. Dat geldt alleen voor cookies die surfgedrag bijhouden.

De regels voor cookies staan in de Telecommunicatiewet.

Functionele cookies uitgezonderd
Websites hebben geen toestemming nodig voor cookies die nodig zijn om een dienst of webshop te laten functioneren. Dit zijn bijvoorbeeld bestanden die bijhouden wat er in een winkelwagentje zit.

Versoepeling voor analytische cookies
Op dit moment moeten websites ook voor analytische cookies toestemming vragen. De minister van Economische Zaken wil het verplicht vragen van toestemming voor analytische cookies afschaffen.

Websites gebruiken analytische cookies om bezoekersaantallen bij te houden. Ze hebben nauwelijks gevolgen voor de privacy. Wel zorgen ze vaak voor ongewenste pop-ups waarin om toestemming wordt gevraagd.

Door de geplande versoepeling hoeft een website alleen om toestemming te vragen als dit ook echt nodig is om de privacy te beschermen. Dat kan ook bij analytische cookies in sommige gevallen nodig zijn. Bijvoorbeeld als de verzamelde statistische gegevens ook worden gebruikt voor het opbouwen van bezoekersprofielen.

Tracking cookies: altijd toestemming vereist
Bij het plaatsen van zogenaamde ‘tracking cookies’ moet een website de bezoeker altijd informeren en toestemming vragen. Tracking cookies worden gebruikt om individueel surfgedrag bij te houden en om profielen op te stellen. Dat heeft grotere gevolgen voor de bescherming van privacy. Naast de Telecomwet is ook de Wet bescherming persoonsgegevens op deze cookies van toepassing.