• Slideheader0
 • Slideheader1
 • Slideheader10
 • Slideheader11
 • Slideheader12
 • Slideheader13
 • Slideheader14
 • Slideheader15
 • Slideheader16
 • Slideheader17
 • Slideheader18
 • Slideheader19
 • Slideheader2
 • Slideheader20
 • Slideheader21
 • Slideheader22
 • Slideheader23
 • Slideheader24
 • Slideheader25
 • Slideheader26
 • Slideheader27
 • Slideheader28
 • Slideheader29
 • Slideheader3
 • Slideheader30
 • Slideheader31
 • Slideheader4
 • Slideheader5
 • Slideheader6
 • Slideheader7
 • Slideheader8
 • Slideheader9
 • Slideheader32
 • Slideheader33
De schrijver van zoveel gelezen boeken als Revolutie der eenzamen, Vijfstromenland en Een handvol mensen heeft al eerder bewezen van wereldhistorische perspectieven naar 'kleine geschiedenis' te kunnen teruggaan. Is het omdat hij ook daarin een spiegeling ziet van groter gebeuren? Zoals in zijn boeiend relaas van de ontruiming van het Zuiderzee-eiland Schokland? 'Kroniek van een verloren strijd tegen de natuur' noemt hij het, een stukje ecologische geschiedschrijving. In de meest liberale tijd van de vorige eeuw, in 1859, liet onze regering de beide dorpen op Schokland, Ens en Emmeloord, afbreken. Zonder overleg met de bewoners (wie had er destijds van inspraak gehoord?) Uit Bouwman's beschrijving blijkt overigens wel, dat de toestand voor de bewoners werkelijk onhoudbaar mocht worden genoemd.

Dr. P.J. Bouman
Het verlaten eiland - Schokland in 1859 ontruimd - ISBN 90-6086-623-1 - Uitgeverij Semper Agenda BV, 1975
Het verlaten eiland 1975
   
Het boek werd in 1985 herdrukt. Naar aanleiding van de presentatie op Urk van de herdruk werd de Schokkervereniging opgericht. De bijeenkomst die de Stichting Urker Uitgaven op Urk organiseerde werd door veel Schokker nazaten bezocht, waaronder oprichters Ab Klappe en Henk Toeter.

Dr. P.J. Bouman
Het verlaten eiland - Schokland in 1859 ontruimd - ISBN 90-7152-109-5 - Stichting Urker Uitgaven, 1985
Het verlaten eiland

CookiesAccept

Deze website maakt gebruik van cookies.

Leer meer

Ik begrijp het!
Cookiewet: regels en richtlijnen
Websites moeten bezoekers informeren als zij cookies willen plaatsen. De bezoeker moet daarvoor toestemming geven. Dat geldt alleen voor cookies die surfgedrag bijhouden.

De regels voor cookies staan in de Telecommunicatiewet.

Functionele cookies uitgezonderd
Websites hebben geen toestemming nodig voor cookies die nodig zijn om een dienst of webshop te laten functioneren. Dit zijn bijvoorbeeld bestanden die bijhouden wat er in een winkelwagentje zit.

Versoepeling voor analytische cookies
Op dit moment moeten websites ook voor analytische cookies toestemming vragen. De minister van Economische Zaken wil het verplicht vragen van toestemming voor analytische cookies afschaffen.

Websites gebruiken analytische cookies om bezoekersaantallen bij te houden. Ze hebben nauwelijks gevolgen voor de privacy. Wel zorgen ze vaak voor ongewenste pop-ups waarin om toestemming wordt gevraagd.

Door de geplande versoepeling hoeft een website alleen om toestemming te vragen als dit ook echt nodig is om de privacy te beschermen. Dat kan ook bij analytische cookies in sommige gevallen nodig zijn. Bijvoorbeeld als de verzamelde statistische gegevens ook worden gebruikt voor het opbouwen van bezoekersprofielen.

Tracking cookies: altijd toestemming vereist
Bij het plaatsen van zogenaamde ‘tracking cookies’ moet een website de bezoeker altijd informeren en toestemming vragen. Tracking cookies worden gebruikt om individueel surfgedrag bij te houden en om profielen op te stellen. Dat heeft grotere gevolgen voor de bescherming van privacy. Naast de Telecomwet is ook de Wet bescherming persoonsgegevens op deze cookies van toepassing.